• اصفهان خیابان فردوسی مجتمع آزاد واحد 304 - 305
fa فارسی

این محصول از طریق فرآیند نورد گرم تولید می شود و فقط بعضی از مراحل تولید نوع معمولی و هاش آن تفاوت دارد. سطح مقطع تیرآهن به صورتH یا I است ؛ در سایزهای ۱۰ تا ۱۰۰۰ موجود است و از دو بخش بال و جان تشکیل شده. بخش اصلی و میانی تیرآهن را جان و به لبه‌ها و کناره‌های آن بال می‌گویند. امکان تامین انواع تیرآهن IPE و IPB با مشخصات فنی استاندارد ملی ایران فراهم می باشد.

برگرفته از سایت ذوب آهن اصفهان:

انواع تیرآهن

تیرآهن ها به ۴ دسته ی IPB، IPE،  IPN و   CPE تقسیم می شوند.

تیرآهن IPB:  یا هاش نوعی از تیرآهن است که در آن بال تیرآهن با جان آن برابر است. این تیرآهن خود به سه دسته ی تیرآهن بال پهن سنگین یا HEB، تیرآهن بال پهن سبک یا HEA، تیرآهن سنگین یا TPB تقسیم می شود.

تیرآهن IPE : معمولا از این تیرآهن به نام تیرآهن معمولی یاد می شود و ضخامت بال ابتدایی و انتهایی آن یکسان است. محبوبیت این نوع از تیرآهن به دلیل طراحی ساختمان ها در ایران بر اساس استاندارد این نوع از تیرآهن هاست.

تیرآهن IPN: این نوع از تیرآهن از نظر ظاهر مشابه تیرآهن IPE است و تنها تفاوت میان این دو آن است که در تیرآهن IPN ضخامت بال با فاصله گرفتن از جان کاهش می یابد. این تیرآهن ها مطابق استاندارد روسیه و چین تولید می شود.

تیرآهن CPE : به این نوع از تیرآهن، لانه زنبوری نیز گفته می شود که به دلیل وجود حفره های تو خالی در طول جان آن است که باعث می شود شبیه لانه زنبور به نظر برسد. جان این نوع از تیرآهن به شکل ذوزنقه برش داده می شود. یکی از مزیت های استفاده از این نوع تیرآهن عبور دادن سیم های برق و غیره از میان حفره های موجود در طول این تیرآهن هاست.

جدول مشخصات فنی ندارد.